Różnorodność jest wartością! Grudniowe spotkanie SKF-u


Świąteczny grudzień miewa to do siebie, że wydaje  się krótszy od innych miesięcy… W związku z tym grudniowe spotkanie członków Szkolnego Klubu Filmowego odbyło się 8 stycznia 2020 rokuJ Jako, że nasza listopadowa relacja została nagrodzona przez pracowników CEO książką oraz filmem pt. „Twarz” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, rozpoczęliśmy od krótkiego konkursu wiedzy filmowej. Jego zwycięzcą został Tomasz Garski, który otrzymał przesłaną nagrodę.
Zanim obejrzeliśmy animowany film portugalskiej reżyserki Reginy Pessoa zatytułowany „Tragiczna historia z happy endem”, zrobiliśmy  krok w stronę pogłębienia znajomości języka filmowego. Naszym zadaniem stało się stworzenie scenorysów do odczytanej dwukrotnie historii, która jednocześnie była scenariuszem filmu krótkometrażowego pod wspomnianym tytułem. Dodatkowo mieliśmy wymyślić jak zakończy się historia głównej bohaterki. Rozrysowanie komiksów ze wskazówkami niezbędnymi do realizacji filmu nie było banalnym zadaniem. Jak sobie z nim poradziliśmy możecie zobaczyć na zdjęciu. Wykazaliśmy się też wyjątkowym wyczuciem artystycznym, gdyż większość uczestników zaproponowała zakończenie zbieżne ze scenariuszem filmowym.
„Tragiczna historia z happy endem” stała się punktem wyjścia do dyskusji o odmienności i potrzebie akceptacji. Obraz też sprowokował do spontanicznych opinii na temat estetyki filmu, który zdecydowanie odbiegał od kresek animacji Walta Disneya. Uczniowie zauważyli, że nie łatwo zmienić estetyczne upodobania od dzieciństwa kreowane przez media. Podobnie bywa z uprzedzeniami do osób pod pewnymi względami odmiennymi od większości społeczeństwa. W obu przypadkach czas i obecność pozytywnie modyfikują naszą wrażliwość, gdyż reagowanie na odmienność jest dynamiczne.


Renata Brzezińska-Wróblewska
Popularne posty z tego bloga

Nowe media

Spotkanie inauguracyjne

Jak podbiliśmy Hollywood? Multimedialna lekcja w kinie