Mieszkańcy i ich opowieści w wywiadach filmowych

 

Dobry wywiad to opowieść. Aby rozmówca ją powierzył, należy zbudować relację między nim a pytającym. Tylko w zaufaniu można usłyszeć coś cennego i osobistego, by to osiągnąć, należy poznać rozmówcę i podzielić się z nim swoją historią na zasadzie wzajemności. W dialogu ton głosu i szczera reakcja na emocje są niezwykle istotne. W wywiadzie filmowym możliwe jest też opowiadanie obrazami przez zbliżenia na detale, gesty czy przedmioty, które często działają, jak „wyzwalacze” anegdot i wzruszających wspomnień.

Aby wzmocnić mieszkańców w poczuciu, że ich historie są ważne i wartościowe, w czwartym zadaniu młodzież miała opowiedzieć o swoich miejscowościach poprzez wywiady filmowe z różnymi osobami na temat przestrzeni wspólnej.

Uczniowie zostali zapoznani z takimi zasadami nagrywania wywiadu jak: statyczne ustawienie kamery na poziomie oczu rozmówcy, czy dobre oświetlenie jego twarzy. Dodatkowo prowadzący wywiad powinien pamiętać, by nie zadawać pytań zamkniętych, nie przerywać i pozostawić czas na zastanowienie, gdyż po chwili ciszy padają najciekawsze odpowiedzi.








Popularne posty z tego bloga

Wyjazd edukacyjny do Gdańska

Wchodzimy w przestrzeń publiczną… - zadanie trzecie