Nie jesteś sam. Dobre rozmowy na trudne chwile


Listopadowe spotkanie Szkolnego Klubu Filmowego poświęciliśmy duńskiemu filmowi dokumentalnemu „Słucham”. Seans wzbudził duże zainteresowanie zebranych i stał się punktem wyjścia do rozmowy na temat problemów dzieci i młodzieży oraz samotności młodych.
Po projekcji podjęliśmy dyskusję, w której skupiliśmy się na pytaniach: Kim są bohaterowie filmu? W jakim mogą być wieku? O jakich problemach opowiadają? Dlaczego decydują się na rozmowę z nieznajomą osobą? Czy w Polsce istnieje telefon zaufania dla dzieci i młodzieży? Efektem burzy mózgów stał się zapisany na tablicy numer 116 111, pod którym dzieci i młodzież mogą znaleźć pomoc w kryzysowych momentach swojego życia.
Fazę właściwą spotkania poświęciliśmy na pracę w czterech grupach. „Zadanie zespołów polegało na znalezieniu odpowiedzi na jedno pytanie na bazie fragmentów wywiadu udzielonego przez Lucynę Kicińską, koordynatorkę telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Grupy miały cztery minuty na udzielenie odpowiedzi. Następnie na forum lider zespołu głośno odczytywał pytanie oraz odpowiedź.”[1] Oto opracowywane zagadnienia: Z jakimi problemami najczęściej dzwonią dzieci i młodzież? Dlaczego młodzi ludzie wolą rozmowę z nieznajomymi niż z bliskimi sobie ludźmi? Co konsultanci chcieliby doradzić rodzicom i opiekunom młodych ludzi? W jaki sposób reagują konsultanci w sytuacji, gdy rozmówcy robią sobie żarty?
W części podsumowującej członkowie SKF-u w parach rozmawiali o istocie listopadowego spotkania oraz o przydatności pozyskanych informacji. Na koniec tradycyjnie zrobiliśmy fotografię, którą dołączamy do sprawozdania J
[1] Scenariusz do filmu „Słucham” opracowany przez zespół projektu Shortcut – małe historie, wielkie sprawy.
Popularne posty z tego bloga

Nowe media

Spotkanie inauguracyjne

Jak podbiliśmy Hollywood? Multimedialna lekcja w kinie