Jak podbiliśmy Hollywood? Multimedialna lekcja w kinie

Centrum Edukacji Filmowej po raz kolejny zorganizowało multimedialną lekcję w kinie połączoną z seansem filmowym. Ta inicjatywa edukacyjna już od lat, niezmiennie, posiada rekomendację rzeczoznawcy Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W tym roku zajęcia w sali kinowej zostały zatytułowane: „Jak podbiliśmy Hollywood? Polacy w światowej kinematografii”. Podczas lekcji uczniowie zdobyli podstawową wiedzę o sukcesach i znaczeniu polskiej kinematografii w kształtowaniu historii współczesnego filmu. Poznali sylwetki polskich twórców filmowych nagrodzonych Oscarami: reżyserów, operatorów obrazu i kompozytorów. Mieli też okazję zobaczyć fragmenty najbardziej docenionych dzieł i poznać tytuły polskich filmów, które obecnie zbierają laury na międzynarodowych festiwalach. Poznali, w jaki sposób cenzura ingerowała w przeszłości w polskie filmy wysyłane na międzynarodowe festiwale. Lekcja została przygotowana w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach ponadpodstawowych. Program edukacji medialnej uczy właściwego odbioru i wykorzystywania mediów, doskonali umiejętność interpretowania tekstów kultury na różnych poziomach, prowokuje do krytycznego odbioru tekstów medialnych. Lekcja w kinie została przeprowadzona przez zawodowego aktora.
Dopełnieniem edukacji medialnej stała się pierwsza pełnometrażowa animacja malarska wyreżyserowana przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana. Film, który  jest biografią Vincenta van Gogha, przywołuje na ekran jego malarstwo, a jednocześnie opowiada o życiu artysty, pełnym pasji, ale też dramatów oraz o jego tajemniczej śmierci. „Twój Vincent” został nakręcony najpierw jako typowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej. Jest to interesująca i wciągająca propozycja filmowa, utrzymana w konwencji gatunkowej filmu detektywistycznego. Obraz podobał się także uczniom II klasy Liceum Ogólnokształcącego, którzy 12 listopada 2019 roku w Multikinie w Gdańsku wzięli udział w seansie zorganizowanym przez Centrum Edukacji Filmowej.
Przed zajęciami w kinie odwiedziliśmy Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich położone przy ulicy Długiej 12. To jedyna w Polsce kamienica mieszczańska z XVIII wieku dostępna do zwiedzania. Po pomieszczeniach wędrowaliśmy wraz z pracownikami muzeum, którzy z zaangażowaniem dzielili się z nami swoją wiedzą i pasją.
Wyjazd spełnił zarówno nasze oczekiwania jak i założone cele edukacyjno – wychowawcze. Dodatkowo idealnie wpisał się w realizowany przez nas projekt CEO Shortcut  - małe historie, wielkie sprawy.


Organizator wyjazdu:
Renata Brzezińska – Wróblewska

Popularne posty z tego bloga

Wyjazd edukacyjny do Gdańska

Mieszkańcy i ich opowieści w wywiadach filmowych

Wchodzimy w przestrzeń publiczną… - zadanie trzecie